Psychologia dążenia do celu w odchudzaniu

Odchudzanie bez wątpienia jest wyzwaniem, walką podejmowaną w celu osiągnięcia określonego celu jakim jest utrata nadprogramowych kilogramów. Postrzegając ten proces w taki sposób powinniśmy uświadomić sobie potrzebę opracowania właściwej taktyki. Bazując na dietach cud i często wątpliwej jakości poradach zamiast zgrabnej figury możemy zafundować sobie nie tylko dodatkowe kilogramy, ale również zniszczyć zdrowie.


Sukces w odchudzaniu jest jak najbardziej możliwy do osiągnięcia, musimy jednak pamiętać o kilku zasadach na których opiera się psychologia zdrowego i skutecznego odchudzania.

Szybki efekt


Szybki efekt? Jeśli zależy Ci na długotrwałej utracie wagi to nie daj się skusić na działania, które spowodują szybszy ubytek kilogramów niż 0,5 – 1 kilograma tygodniowo. Takie tempo jest najbardziej optymalne, gdyż w żaden sposób nie zaszkodzi naszemu zdrowiu i zwiększy szansę na utrzymanie szczuplejszej figury. Przy założeniu, że nasza nadwaga, której chcemy sie pozbyć wynosi 20 kg to zgodnie ze zdrowym tempem chudnięcia proces utraty kilogramów powinien wynosić 6 miesięcy. Czas jest naszym sprzymierzeńcem.

Rozpoznanie przeciwnika


Najważniejsze jest rozpoznanie przeciwnika. W tym wypadku będą nim złe nawyki i lenistwo. Musimy dokładnie przyjrzeć się temu co jemy, jak jemy i jakich ilościach. Godziny posiłków również są istotną informacją. Ponadto nie możemy zapominać o formach aktywności jaką stosujemy na co dzień. Każda informacja jest ważna gdyż na tej podstawie łatwiej będzie dostrzec i wyeliminować złe nawyki.

Planowanie



Teraz kolejnym krokiem będzie planowanie. Niech nasz plan zawiera jak najwięcej szczegółów zarówno diety jak i treningów. Zgodnie z zasadą zdrowego odżywiania posiłków powinno być pięć w regularnych odstępach czasowych z czego śniadanie w ciągu ok. 30 minut od pobudki. Nie liczmy na to, że w pracy czy poza domem będziemy mieli możliwość kupienia czegoś pożywnego i dietetycznego zarazem. Najlepiej zabezpieczmy sobie posiłki na ten okres przed wyjściem z domu. Unikniemy w ten sposób pokus oraz opuszczania poszczególnych posiłków. Podobnie wyglądać powinien harmonogram aktywności. Dokładnie zaplanujmy czas, który bez przeszkód będziemy mogli poświęcić tylko na ćwiczenia bądź inną formę aktywności. Zanotujmy terminy w kalendarzu, aby łatwiej nam było realizować nasze założenia.

Ujawnij się



Bardzo ważnym elementem odchudzania jest poinformowanie najbliższego otoczenia o naszym przedsięwzięciu. W ten sposób unikniemy krępujących sytuacji, gdy ktoś z naszych znajomych będzie chciał nas poczęstować czymś kalorycznym a nam nie będzie wypadało odmówić gościnności. Bardzo dobrym pomysłem jest pomoc w zakupach… tzn. my przygotowujemy listę zakupów, a ktoś bliski wyręcza nas z wizyty w sklepie. To najlepsza metoda, aby nie skusić się na zakup produktów, które mogą zagrozić naszej diecie. Poza tym to świetna mobilizacja, gdy najbliżsi wspierają nas w trudnych dla nas momentach.

Systematyczność



Małymi krokami do celu. Myślenie o tym, że do zrzucenia mamy kilkanaście kilogramów nie jest mobilizujące, gdyż na daną chwilę będzie to odległa przyszłość. Jednak wyznaczając sobie cel zrzucenia jednego kilograma w tydzień, będziemy szybciej widzieć realizację założonego projektu. Każdy kolejny kilogram zmobilizuje nas do walki o pozbycie się kolejnego.

Aktywność i wypoczynek



Aktywny wypoczynek – nauczymy się wypoczywać w ruchu. To nie musi być jakiś duży wysiłek. Wystarczy zwykły spacer, rezygnacja z jazdy windą na rzecz schodów czy przejażdżki rowerowe zamiast samochodowych. Wprowadzenie tych zmian może w dużym stopniu wspomóc nasz proces odchudzania. Dodatkowo skorzysta na tym nasze zdrowie, gdyż lepiej dotleniony organizm będzie dużo sprawniej i wydajniej funkcjonował.

Weryfikacja



Co tygodniowy rachunek sumienia z osiągniętych celów znacznie wzmocni naszą samoocenę i wiarę w to, że damy radę wygrać z nadwagą i swoimi słabościami. Zapisujmy każde małe zwycięstwo, jak choćby odmówienie poczęstowania się czymś słodkim czy spacer po parku zamiast wygodnej kanapy. Krok po kroku starajmy się aby te małe zwycięstwa przydarzały się nam jak najczęściej.

Interpretacja wyników



Naucz się zmiany interpretacji założonych wcześniej poczynań. To taka mała manipulacja psychologiczna, która dużo efektywniej wpłynie na podświadomość i proces odchudzania. Myślenie będę szczupła to założenie, które osiągniemy za jakiś czas, odległy czas… a co możemy zrobić teraz? Np. możemy przygotować mało kaloryczny posiłek, lub jutro wybrać się na przejażdżkę rowerową. Te cele są dla nas bardziej osiągalne… mamy na nie wpływ teraz… Myślenie o czymś co nastąpi za jakiś czas niekoniecznie da nam siłę do wywiązywania się z założonych postanowień. Ponadto zakazy działają na nas niekoniecznie mobilizująco. Dużo lepiej niż zakładanie że czegoś nie będziemy robić wpłynie na nas myślenie co nam wolno:)

Podsumowanie



Na koniec kilka słów o pozytywnym myśleniu. Nie męczymy się myśleniem o diecie i ćwiczeniach jako o czymś nieprzyjemnym. Wdrożenie w życie nowych nawyków to fundament do zdrowia, energii, atrakcyjności i młodości. Mnóstwo osób które dostrzegły w tym pozytywy w chwili obecnej czerpią prawdziwą satysfakcję i radość z prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia. Zastosowanie się do powyższych rad pomoże Wam zmienić nastawienie do siebie i do świata, da Wam siłę energię i zdrowy młody wygląd. Dzięki temu możecie zacząć nowe, zdrowe i atrakcyjne życie. Czyż nie warto spróbować?

Przypisy

  1. Plastry na odchudzanie – Sliminazer
  2. Psychologia odchudzania
  3. Motivational predictors of weight loss and weight-loss maintenance. Williams, Geoffrey C.; Grow, Virginia M.; Freedman, Zachary R.; Ryan, Richard M.; Deci, Edward L., Journal of Personality and Social Psychology, Vol 70(1), Jan 1996, 115-126.
  4. Who succeeds in maintaining weight loss? A conceptual review of factors associated with weight loss maintenance and weight regain., K. Elfhag, S. Rössner, View issue TOC Volume 6, Issue 1 February 2005 Pages 67–85

This entry was posted in . Bookmark the permalink.

Leave a Reply